TERCİH EDİLEBİLİR DEFOLU BÜROKRAT TİPİ: ŞİŞLİ
Reklam
Reklam
BURAK ZORBEY

BURAK ZORBEY

Köşe Yazısı

TERCİH EDİLEBİLİR DEFOLU BÜROKRAT TİPİ: ŞİŞLİ

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Meltem Şişli'nin 6 ay önce İsmek'te görevli bir grup hemcinsiyle yaptığı toplantıda sarfettiği, ' ne kadar çok bekar var aranızda,bunları itfayecilerle kaynaştıralım.... başörtülerinizle otobüslerde terleyip kokuyorsunuz...' gibi sözleri nedeniyle hakkında soruşturma başlatıldı.
Önce ortada kalmayı tercih eden İBB Başkanı'nı eski sicili de ortaya çıkan Şişli'yi artık taşıyamayacağını düşünmüş olmalı ki nihayet istifasını aldı.
Bu olayın Şişli'nin ilk vukuatı olmadığını da öğrendik.Uzun süre TEİAŞ'ta çalışan hatta emekli olduktan sonra da Kamu şirketlerinde yöneticilik yapan bu kadın; daha önce de TEİAŞ'ta yine hemcinsilerine,bu sefer başörtülü olmayan kadınlara, hem de yine kılık kıyafetlerinden dolayı '.... bu F.....yi burada istemiyorum' gibi sözlerlerle tahkir ve taciz ettiği iddiasıyla soruşturma açılmış. Hatta olayın taraflarından olan Av.Fatma Çiftlik,geçmişte davalık olduğu Şişli'nin yeni açılan davasın da taraf olmak istiyormuş.
Bu da doğruysa; demek ki; Kadın şiddeti konusunda içselleşmiş bir canavar ruha sahip,inanç,değer ve ahlak yoksunu,bulunduğu makamın gücüyle arsızlalaşan,adi ve hastalıklı bir tip olabilir..
Bu kadar sicil ve vukuata sahipse, kendini ele verdiği andan itibaren cezalandırılıp,konuşulmaya bile gerek görülmeyecek olan bu kadını üzerinde düşünülmeye değer kılan nedir?
Elbette İBB Başkanının mahsun savunmaya geçmesi,İktidar medyasının Başörtüsü yasakçısı zihniyetin yaşayan son hortlağı olarak linç etme girişimileri Şişli'yi odak haline getiriyor.
Yolsuzluk Ahlaksızlığı mı Perdeledi
Kendilerine hakaret edilen İSMEK çalışanları şikayeti 6 ay ertelemenin nedenini işten atılma korkusuyla açıklasa da karşı taraf, bu zaaftan yola çıkarak aslında İSMEK çalışanları hakkında yolsuzluk soruşturmasının açılmasının bu şikayete neden olduğunu söylüyorlar.
Olabilir.
Bu da kanıtlanmayı bekleyen başka bir iddiadır kuşkusuz. Ne haklarında yolsuzluk iddiası olanlara yapılan bu aşağılama maruz gösterilebilir ne de başörtülü ya da değil bir kadın çalışana aşağılık bir hakaret yapıldığı için yolsuzluk iddialarının üzeri örtülebilir..
Ancak daha ahlaki bir duruş gözardı ediliyor.
Her durumda da asıl fail nasıl makbul bürokrat olabilir?  En dehşet verici durum budur.
Şişli ne kadar maharetli bir kadındır ki; hem kamuda en kritik dönemlerde en makbul,  tercih edilen bürokrat oluyor! yetmiyor,İktidarın kaybettiği İBB'de de en şanlı bürokrat oluveriyor!
Bu defolu kadını Kim? Neden tercih ediyor? Kimler nasıl ve neden arkasında duruyor? Bu tipler nasıl kolayca refere edilebiliyor?  
Omurgasız ve kullanıma elverişli olan bürokratların makbul olması anlayışından olabilir mi!
MAKBUL BÜROKRAT!
Şişli gibi zaafı olan bürokratlar her zaman ve her dönemde tercih edilirler. Zira zaafı olana her istediğiniz talimatı verebilirsiniz. O sizi sorgulamaz. Zaten belirli bir ahlaki çizgileri yoktur. Her türlü gayri meşru işleri yaptırabilir,her hatayı savundurabilirsiniz. İyi maşadırlar. Kendi küçük ahlaksız dünyalarında mutludurlar. Sizin alanınıza asla girmezler. Bir hata yaparsanız hem kör hem sağır olurlar. Sizin için gerektiğinde aslan olur kartal olurlar. Yeter ki siz ona gücü kullanacağı kibir koltuklarını verin ve ona dokunmayın. Hoş, sizden sonra  yeni oturacak koltuğu bulmakta zorlanmazlar ama olsun sizin için en kullanışlı ve en sorunsuz olanlar yine onlardır...
Toplumu; Şişli gibilerden arındırmanın yolu; ister başörtülü olsun ister olmasın ister erkek olsun ister kadın olsun, aşağılık hakaretlerini cezasız bırakmamaktan geçer. Hakkında yolsuzluk soruşturması açılanları ayrıca yargılamaktan geçer.Haksızlığa uğrayanları;benim madurum,düşmanımın maduru diye ayırmamaktan geçer.
Şişli gibi zaaf ve ahlak yoksunlarına güç ve imkan vermemekten geçer.  
Böylesi küçük ve adi bir olayda aslında çöken; toplumun ahlak ve adalet seviyesidir.
Kadın hakları adına güya ilk kadın  genel sekreter olarak, zaaf ve zulüm ehline emaneti vermekle; toplumun temeli, aile çöküyor.
Yolsuzluğun üzerini gölgelemekle;inanç ve hak arayışı çöküyor.
İyi yönetim adına gücün ormugasızlara verilmesiyle ahlak ve liyakat çöküyor aslında..

YORUMLAR

  • 0 Yorum